پیشگیری از سرطان پستان با غربالگری به موقع با ماموگرافی

پیشگیری از سرطان پستان با غربالگری به موقع با ماموگرافی | سونوگرافی و رادیولوژی دیجیتال اکباتان | دکتر بهنام غیاثوند

ماموگرافی توانایی پزشک را در تشخیص توده های کوچک افزایش می دهد. وقتی بیماری سرطان در مراحل اولیه باشد احتمال درمان کامل بیماری بسیار بالا است.. 


استفاده ازماموگرافی تشخیص رشد غیر طبیعی بافت درون مجاری شیری را امکان پذیر می سازد. این تومورهای سرطانی در صورتیکه در مراحل اولیه جراحی و خارج شوند آسیب چندانی برای فرد ایجاد نمیکنند. ماموگرافی تنها روش ثابت شده تشخیص دقیق این تومورها بوده و برای تشخیص انواع سرطان های پستانی استفاده می گردد و در محدوده تشخیصی هیچ گونه اثر سویی در بدن فرد ندارد.


ماموگرافی می‌تواند سرطان پستان را ده سال قبل از آن که قابل لمس شود، شناسایی کند.


 سرطان پستان به عنوان شایع‌ترین سرطان در خانم‌ها می باشد و هر سال ۱۴ هزار مورد به تعداد بیماران مبتلا به سرطان پستان در کشور افزوده می‌شود و اگر سرطان پستان در مراحله اولیه تشخیص داده شود، جراحی با حفظ پستان انجام می‌شود .
 ولی اگر زمانی تشخیص داده شود كه سرطان منتشر شده ، از نظر درمانی كار زیادی نمی توان برای بیمار انجام داد .

 

 

همه زنان چهل ساله و بیشتر باید هر سال یکبار ماموگرافی انجام دهند و  زنانی که افراد درجه یک آن‌ها (یعنی مادر یا خواهرشان) مبتلا به سرطان باشند باید از 30 سالگی ماموگرافی سالانه انجام دهند ( مطابق با american college of radiology) 
ماموگرافی همچنین به عنوان یک آزمایش تشخیصی برای کسانی صورت گرفته که دارای علایم یا نشانه های سرطان پستان می باشند که شامل :


لمس توده در پستان و یا یک برآمدگی در زیر بغل
احساس تورم در سینه
تغییر در اندازه یا شکل سینه
احساس سنگینی در سینه
تو رفتن نوک سینه
ترشحات نوک سینه
درد پستان
قرمزی، جوش یا خارش پستان و یا نوک سینه 


شایعترین علامت سرطان پستان توده بدون درد است که توسط خود یبمار یا در جریان معاینات دوره ای کشف می شود.

 

 

هترین زمان برای انجام ماموگرافی:


بهترین زمان انجام ماموگرافی یک هفته بعد قاعدگی است، چون در این زمان پستان‌ها حساس نیستند و احساس ناراحتی موقع تصویر برداری حداقل می باشد البته درصورت یائسگی، روز انجام ماموگرافی چندان تفاوتی ندارد.


بهتر است از قبل از ماموگرافی دوش بگیرید و از مصرف پودر تالک بوگیر زیر بغل  و کرم خودداری کنید زیرا این مواد می‌توانند باعث تفسیر اشتباه ماموگرافی شوند. 

 

در بسیاری مواقع به خصوص وجود تراکم بالای بافتی سینه جهت تکمیل غربالگری نیاز به بررسی دقیقتر بافت سینه به خصوص محل ها مشکوک در ماموگرافی توسط سونوگرافی با پروب فرکانس بالا وجود دارد.

 

در موسسه رادیولوژی اکباتان ماموگرافی توسط دستگاه  تمام دیجاتال Giotto ایتالیا (DR) دارای تاییدیه FDA امریکا و توسط تکنسین خانم مجرب با سیستم کمپرس پایین (حداقل احساس درد و ناراحتی) و گزارش متخصص رادیولوژی با سیستم BI-RADS انجام میپذیزد.

اخبار مشابه